Z Erasmusa na Maltę

Wszystko rozpoczęło się 26 marca 2017 r. W podróży na Maltę w ramach programu Erasmus+ udział wzięli uczniowie: Aleksandra Stępel, Izabela Chmielarz, Paulina Serwiak, Martyna Sękowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mykanowie p. Lidia Kiedrzynek oraz p. Marta Wrona- nauczycielka j. niemieckiego i angielskiego.
Była to już druga wymiana w ramach projektu pt. "Eating for life", którego celem jest podniesienie umiejętności i kompetencji językowych młodych osób oraz zwiększenie ich aktywności obywatelskiej. Malta już na samym początku zaoferowała nam piękną, jak na marzec pogodę, niezapomniane widoki i chwilę wytchnienia.
27 marca, czyli dzień po przylocie, już wczesnym rankiem uczniowie i nauczyciele z Polski, Anglii, Turcji, Włoch, Portugalii i Norwegii zostali serdecznie i gorąco powitani przez uczniów partnerskiej szkoły z Malty. Jego siedziba znajduje się w miejscowości Msida. Pierwszego dnia uczniowie zostali oprowadzeni po szkole oraz zwiedzali miasteczka takie jak: Msida oraz Rabat, w których mogli podziwiać niesamowite zakątki i architekturę oraz być w słynnych katakumbach św. Pawła i św. Agaty. Tego dnia uczniowie próbowali także tradycyjnej maltańskiej przekąski, pastizzi. Drugiego dnia odbyły się pierwsze warsztaty i prezentacje dotyczące popularnych ruchów żywnościowych, którymi są np. wegetarianizm.
Wtorek to także dzień kiedy każde państwo miało obowiązek przygotowania stoiska z ciekawostkami dotyczącymi swojego kraju. Nasze stoisko wyglądało niezwykle ciekawie i cieszyło się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród innych państw. Tego dnia uczestnicy projektu mieli również okazję zwiedzenia Valletty- stolicy Malty, która jednocześnie jest najmniejszą i najbardziej wysuniętą na południe stolicą w Europie.
Trzeciego dnia, tak jak w poprzednich również nie brakowało wrażeń, gdyż już od samego rana uczniowie wraz z nauczycielami udali się promem w podróż na Gozo, czyli drugiej co do wielkości wyspy archipelagu Wysp Maltańskich, na której można było podziwiać m.in. skaliny, wykute w skalistym wybrzeżu, baseny oraz stare miasto gdzie znajduje się bardzo dużo starych i zabytkowych kościołów.
Następny dzień, czyli czwartek został przeznaczony na warszaty. Uczniowie ze wszystkich państw pracowali w międzynarodowych grupach opowiadając m.in. o popularnych, niezdrowych przekąskach, które jedzone są w ich kraju. Oczywiście to nie wszystko, gdyż po krótkiej przerwie przyszedł czas na kolejny warsztat gdzie uczniowie mogli się dowiedzieć jak zapobiec i uniknąć stresu. W trakcie trwania warsztatów uczniowie brali również udział w licznych zabawach i zawodach sportowych. Po skończonych zajęciach młodzież miała dla siebie czas wolny, podczas którego mogła zwiedzać okolice miasta i udać się na zakupy w celu kupienia pamiątek bądź innych potrzebnych rzeczy. Dzień ten zakończył się uroczystą imprezą, podczas której można było potańczyć, porozmawiać i miło spędzić czas. Wtedy także uczniowie wymiany dostali okolicznościowe certyfikaty.
Kolejnego dnia również nie próżnowaliśmy, gdyż praktycznie cały dzień zarezerwowany był na zwiedzanie. Tym razem udaliśmy się do Hagar Qim, czyli do stanowiska archeologicznego, w którym zachowały się pozostałości świątyń datowanych na IV i III tysiąclecie p.n.e., a następnie czekał nas rejs łódką do słynnej Błękitnej Groty, czyli niewielkiej jaskini położonej nad brzegiem urwistego wybrzeża. To było coś naprawdę niesamowitego.
Ostatniego dnia pobytu postanowiliśmy wykorzystać dobrą i słoneczną pogodę, dlatego niemal cały dzień spędziliśmy spacerując i opalając się na plaży. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, więc już tego samego dnia w godzinach wieczornych udaliśmy się w kierunku lotniska gdzie czekał na nas samolot byśmy mogli wrócić do ojczyzny i czekających na nas w rodzin.

Opracowała Aleksandra Stępel

• Wszystkich odwiedzin 12366, Dzisiaj: 15

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 | Powered by Quick.Cms | Webmaster by Proste strony internetowe