Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Reset

Bezpieczny Internet... Co to znaczy?

BEZPIECZNY INTERNET – CO TO ZNACZY?

 

 W dzisiejszej rzeczywistości Internet umożliwia wszechstronną komunikację i ułatwia kontakty niwelując ograniczenia przestrzenne i zapewniając porozumiewanie się w czasie rzeczywistym. Stał się niezbędny jako narzędzie pracy i rozrywki, ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań. Internet przestał więc być sprawą wyboru, stał się wręcz koniecznością.

Sam w sobie Internet nie jest ani dobry ani zły. Jest pomocnym narzędziem, tak jak np. samochód, który ułatwia i przyspiesza komunikację. Jednak z jego używaniem wiąże się pewne ryzyko. Dotyczy to głównie osób o nie wyrobionym jeszcze światopoglądzie, a więc dzieci i młodzieży kształtującej swój obraz świata w oparciu o zdobywaną ciągle wiedzę, również za pośrednictwem Internetu.

Już coraz młodsze dzieci zaczynają interesować się komputerem i Internetem. Smartfony i tablety wzbudzają zachwyt nawet kilkumiesięcznych maluchów. Okazuje się, że fascynacja komputerem wzrasta wraz z wiekiem użytkowników.

Badania wskazują, że dzieci do 2 roku życia w kontakcie z komputerem zajmują się głównie manipulowaniem klawiaturą, zaś ich koncentracja na obrazach jest ulotna. To co dwulatek dostrzega, staje się trudne do sprawdzenia. Kiedy dziecko ukończy 2 – 3 lata zaczyna podobać mu się to co widzi, choć nie jest w stanie zrozumieć wszystkich zależności pomiędzy scenami widzianymi na ekranie. Kiedy dziecko dostanie myszkę, bawi się nią poruszając kursorem i „bazgrząc” po ekranie. Sześcioletnie dziecko w kontakcie z komputerem potrafi już odczytać związki pomiędzy poszczególnymi scenami i rozumieć zawarte w nich znaczenie. W wieki pomiędzy 9 a 12 rokiem życia zainteresowanie grami komputerowymi zaczyna wypierać chęć oglądania telewizji. W sytuacji gdy dziecko posiada swobodny dostęp do komputera, jego zainteresowanie nim zaczyna się wzmagać, zaś chęć oglądania wcześniej „ulubionych” bajek znacznie maleje.

Czas spędzony przez dzieci przed komputerem powinien być ściśle monitorowany. Dzieci w wieku przeszkolonym przed komputerem nie powinny spędzać dłużej niż 20 – 30 minut dziennie.

Jak podaje Fundacja Dzieci Niczyje, warto odkrywać Internet razem z najmłodszymi. Zdaniem specjalistów, rodzice powinni być pierwszymi osobami, które zapoznają dziecko z ofertą Internetu i razem odkrywać jego zasoby. Opiekunowie, których dzieci korzystają z komputera i Internetu, powinni nauczyć dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, szczególnie jeśli chodzi o nawiązywanie nowych znajomości, czy też podawanie swoich prywatnych danych.

Komputer i dostęp do Internetu stają się coraz bardziej powszechne. Wykorzystywanie tego narzędzia do edukacji, pracy, czy rozrywki jest naturalną częścią życia.

W sieci dostępnych jest wiele dobrych jak i złych elementów, a postępu nie sposób zatrzymać. Dlatego już od najmłodszych lat warto rozmawiać z dzieckiem na temat potencjalnych zagrożeń, na które może się natknąć w Internecie. Dzięki kształtowaniu postawy – świadomego użytkownika Internetu – można uniknąć wielu niebezpieczeństw.

Dlatego szczególnie ważną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie najmłodszych, którzy mogą i powinni być dla dziecka nauczycielami w zakresie korzystania z Internetu.

RADY DLA RODZICÓW:

1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem: bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z możliwościami Sieci, razem poszukajcie ciekawych i przyjaznych dzieciom i stron.

2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie: powiedz co można i czego nie wolno robić, w co można wierzyć, a na co należy uważać

3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku pozyskiwania przyjaciół w Internecie, o konieczności umawiania się z nieznajomymi tylko w obecności dorosłych.

4. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka, które popełniło błędy, bo tylko wtedy przyjdzie do ciebie ze swoimi problemami.

5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści: wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie i zgłaszać wszelkie przestępstwa.

6. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądaj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Ustalcie wspólnie zasady pracy z komputerem i Internetem.

7. Pamiętaj o zainstalowaniu programu filtrującego szkodliwe treści.

Ważne i przydatne strony mające na celu pomoc rodzicom i uczniom bezpieczne korzystanie z internetu można znaleźć tutaj www.dzieckowsieci.pl

 

Drodzy rodzice,

  • Warto zachęcać dziecko do rozmowy i dzielenia się swoimi przemyśleniami oraz pytaniami związanymi z korzystaniem z sieci.
  • Każdorazowo należy weryfikować treści i korzystać tylko z legalnych i bezpiecznych źródeł, ponieważ w niektórych przypadkach okazuje się, że dziecko ogląda coś czego nie powinno np. bajka w serwisie youtube może okazać się serią wulgaryzmów i negatywnych sytuacji, jeżeli rodzic nie zwróci odpowiedniej uwagi z jakich źródeł korzysta.

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAM kampanie społeczne, strony oraz aplikacje, z których warto korzystać, aby chronić dzieci w przestrzeni internetowej:

Dla Rodziców:

 

Dla Dzieci:

  • www.necio.pl- projekt edukacyjny skierowany do dzieci wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z Internetu, zestaw gier i zabaw edukacyjnych;
  • www.lightbot.pl- gra logiczna oparta na kodowaniu, potajemnie uczy logiki programowania podczas gry;
  • www.balonplum.pl- platforma do zaba i gier dla dzieci, platforma artykułów i porad także dla rodziców;
  • www.ciufcia.pl– zbiór edukacyjnych gier online dla dziewczynek i chłopców, specjalnie zaprojektowanych dla dzieci w wieku 2-6 lat;
  • www.pisupisu.pl- zestaw gier edukacyjnych wprowadzających do nauki pisania, pisania na klawiaturze oraz czytania dla najmłodszych oraz ortografii dla starszych;
  • https://studio.code.org/courses– bezpłatne kursy kodowania dla wszystkich grup wiekowych.

Komputer, Internet i wszelkie urządzenia mobilne dostarczają coraz większej ilości rozwiązań i zaspokajają wiele ludzkich potrzeb. Dlatego rodzice powinni świadomie wprowadzać dzieci w wirtualny świat mediów i swoją postawą i zachowaniem modelować sensowny sposób korzystania z nowych form przekazu.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

 

DBI  ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

 

źródło: https://przedszkole144krakow.edupage.org/a/artykuly-dla-rodzicow?eqa=YmlkPWJsb2cyNCZ3aWQ9YmxvZzI0X0Jsb2dfMSZhaWRfYmxvZzI0X0Jsb2dfMT01

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 | Powered by Quick.Cms | Webmaster by Proste strony internetowe