Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Reset

DLACZEGO MNIEJSZA ILOŚĆ ZABAWEK W RZECZYWISTOŚCI POMOŻE WASZEMU DZIECKU?

Zabawki, wbrew pozorom, to coś więcej niż tylko przedmioty do zabawy. Zabawki budują podwaliny pod przyszłość naszych dzieci. Uczą one dzieci o świecie i o nich samych. Wysyłają wiadomości i przekazują wartości. I zauważając ten wpływ, mądrzy rodzice świadomie wybierają zabawki, które trafiają do ich pociech.

Myślą oni również o ilości zabawek, jakie dają dzieciom. Podczas gdy większość dziecięcych pokoi w dzisiejszych czasach, jest wypełniona zabawkami po sufit, doświadczeni rodzice uczą się ograniczać liczbę zabawek, jakimi bawią się dzieci.

Rozumieją oni, że posiadanie mniejszej ilości zabawek, w rzeczywistości przyniesie dzieciom wiele korzyści w długoterminowej perspektywie:

1. DZIECI UCZĄ SIĘ BYĆ KREATYWNE

Zbyt duża ilość zabawek, powstrzymuje dzieci przed rozwinięciem w pełni ich daru wyobraźni. Dwoje niemieckich pracowników opieki (Strick i Schuber) przeprowadzili eksperyment, w którym przekonali przedszkolną grupę, aby usunąć wszystkie zabawki na okres trzech miesięcy. Pomimo nudy jaka towarzyszyła dzieciom w pierwszym okresie, dzieci szybko zaczęły wykorzystywać podstawowe otoczenie, aby wymyślać gry i wykorzystywać wyobraźnię w zabawie.Poza zakończeniu eksperymentu, ponad 80% dzieci, nie chciało powrotu zabawek. Sam eksperyment natomiast dawno już wyszedł poza ramy jednej grupy i powstały nawet całe przedszkola bazujące na tym prostym, acz niezwykle skutecznym pomyśle.

2. DZIECI MAJĄ DŁUŻSZE OKRESY SKUPIENIA

Kiedy wprowadzimy do życia naszych dzieci zbyt dużo zabawek, osłabia to ich umiejętność skupienia się. Dzieci rzadko kiedy w pełni docenią zabawkę, która jest przed nimi, kiedy dookoła na półkach, mają kolejną setkę pragnącą ich uwagi.

3. DZIECI ROZWIJAJĄ LEPSZE UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE

Dzieci z mniejszą ilością zabawek, uczą się nawiązywać międzyludzkie relacje z innymi dziećmi i dorosłymi. Uczą się zalet i wad dobrej konwersacji. Badania pokazują, że dziecięce przyjaźnie zwiększają szansę na sukces akademicki i sukces w życiowych sytuacjach, gdy już dorośniemy.

4. DZIECI UCZĄ SIĘ DBAĆ O RZECZY

Kiedy dzieci mają za dużo zabawek, będą naturalnie o nie mniej dbać. Nie nauczą się ich cenić, jeśli zawsze będą mieli kolejną zabawkę pod ręką. Jeśli macie dzieci, które często niszczą zabawki, po prostu zabierzcie kilka z nich. Wtedy szybko zrozumieją.

5. DZIECI WYKSZTAŁCAJĄ WIĘKSZĄ MIŁOŚĆ DO CZYTANIA, PISANIA I SZTUKI

Mniejsza ilość zabawek pozwala dzieciom rozwinąć miłość do książek, muzyki, malowania i rysowania. A taka miłość pomoże im lepiej doceniać piękno i emocje w otaczającym je świecie.

6. DZIECI STAJĄ SIĘ BARDZIEJ ZARADNE

W edukacji, studenci nie powinni dostawać gotowej odpowiedzi. Powinni otrzymać narzędzia, żeby samodzielnie znaleźć odpowiedź. Tą samą zasadę, można zastosować w zabawie. Mniejsza ilość zabawek powoduje, że dzieci stają się bardziej zaradne i pomysłowe, gdyż muszą rozwiązywać problemy, tylko dzięki posiadanym materiałom. A zaradność jest darem z nieskończonym potencjałem.

7. DZIECI KŁÓCĄ SIĘ MNIEJ

To wydaje się wbrew intuicji. Wielu rodziców uważa, że większa ilość zabawek oznacza mniej kłótni, bo jest więcej opcji do wyboru. Jednakże, bardzo często ma miejsce coś zupełnie przeciwnego. Rodzeństwa walczą o zabawki. I za każdym razem, gdy wprowadzamy nową zabawkę, dajemy im kolejny powód, żeby walczyć o swoje „terytorium”. Z drugiej strony, dzieci które mają mniej zabawek, są niejako zmuszone do dzielenia się, współpracy i wspólnej zabawy.

8. DZIECI UCZĄ SIĘ WYTRWAŁOŚCI

Dzieci posiadające duże ilości zabawek, bardzo szybko się poddają. Jeśli trafiają na zabawkę, której nie potrafią zrozumieć, wyrzucą ją na rzecz innej, łatwiejszej. Dzieci z mniejszą ilością zabawek uczą się wytrzymałości, cierpliwości i determinacji.

9. DZIECI STAJĄ SIĘ MNIEJ SAMOLUBNE

Dziecko, które otrzymuje wszystko czego chce, zaczyna wierzyć, że może dostać wszystko czego chce. Takie nastawienie prowadzi szybko do niezdrowego (i niestosownego) stylu życia.

10. DZIECI BARDZIEJ DOŚWIADCZAJĄ OTACZAJĄCĄ JE NATURĘ

Dzieci, które nie mają piwnicy wypełnionej zabawkami, są bardziej chętne do zabawy na zewnątrz i wykształcają sobie głębsze uznanie dla natury. Są też bardziej skore do aktywności fizycznej, prowadzącej do zdrowszego i szczęśliwszego życia.

11. DZIECI UCZĄ SIĘ ZNAJDoWAĆ SZCZĘŚCIE POZA SKLEPEM Z ZABAWKAMI

Prawdziwa radość i zadowolenie nigdy nie zostaną znalezione w sklepie z zabawkami. Dzieci, które dorastają myśląc, że odpowiedzi na ich pragnienia mogą zostać kupione za pieniądze, wierzą w te same kłamstwa, w które wierzą ich rodzice. Tymczasem, dzieci potrzebują zachęcania do życia wbrew masowej kulturze i odnajdywania radości w rzeczach, które nie przemijają.

12. DZIECI ŻYJĄ W CZYSTSZYM, SCHLUDNIEJSZYM DOMU

Jeśli macie dzieci, doskonale wiecie, że zabawkowy bałagan, może błyskawicznie rozprzestrzenić się na cały dom. Mniej zabawek, oznacza mniej zabałaganiony, czystszy i zdrowszy dom.

 

Więcej informacji znajdą Państwo pod poniższym adresem strony internetowej

https://www.blogojciec.pl/dzieci/dlaczego-mniejsza-ilosc-zabawek-w-rzeczywistosci-pomoze-waszemu-dziecku/

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 | Powered by Quick.Cms | Webmaster by Proste strony internetowe