Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Reset

” Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy”

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu historycznego pt:” Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy”

Organizatorem projektu jest Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty. Patronat projektu objęli: Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego.

Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli z województwa śląskiego. Realizowany będzie od września do grudnia 2021 roku.

W ramach projektu w szkole podejmiemy wiele działań: zostanie zaprezentowana wystawa oraz film, uczniowie wezmą udział w konkursach,  nauczyciele w cyklu wykładów. Zostanie też stworzony kącik patriotyczno – historyczny, a dla uczniów klas 7,8 przeprowadzona zostanie lekcja poświęcona stanowi wojennemu

 

 • Gdy gaśnie pamięć..

 • Kącik patriotyczno-historyczny- "40 lat po stanie wojennym"

  W związku z realizacją  projektu Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981 – Pamiętamy w naszej szkole został przygotowany kącik patriotyczno – historyczny „ 40 lat po stanie wojennym”. Tematyka kącika  związana jest z 40 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. 

 • Projekcja filmu dokumentalnego "Nie zabierajcie mamy"

  20 października dla uczniów klas 6 – 8 , w ramach realizacji projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy”, została zorganizowana  projekcja filmu dokumentalnego „Nie zabierajcie mamy”.

  W filmie przedstawiono nieopowiedzianą do tej pory historię działaczek „Solidarności”- kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce.

 • Wystawa - wprowadzenie stanu wojennego w Polsce

  18 i 19 października uczniowie klas 6-8  zapoznali się z wystawą , przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej , na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

  Wystawa została zaprezentowana uczniom  w formie elektronicznej. W klasach uczniowie obejrzeli  14 tablic, przeczytali informacje na nich zawarte. Wystawa została omówiona przez nauczyciela historii.

 • „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy”

  W dniach 25-26.10 w klasie 7 oraz w klasie 8a i 8b zostały zrealizowane lekcje na temat stanu wojennego w Polsce, w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy”. Lekcje zostały przeprowadzone na podstawie materiałów  źródłowych, które są częścią teki edukacyjnej przygotowanej przez Oddział IPN w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uczniowie rozmawiali o tym okresie, wykonywali w grupach zadania przygotowane przez IPN, oraz ćwiczenia multimedialne przygotowane przez nauczyciela historii. Dzięki tej lekcji zyskali wiele informacji o tym okresie historii naszego państwa oraz pogłębili umiejętność pracy ze źródłem historycznym.

  W ramach projektu organizatorzy  przygotowali dla nauczycieli wykłady na temat stanu wojennego. Nasi nauczyciele wzięli udział w wykładach: „Zdarzenia, które obudziły ducha wolności”, „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Częstochowskiego, „Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność” w Regionie Częstochowskim.

 • Wszystkich odwiedzin 77896, Dzisiaj: 37

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 | Powered by Quick.Cms | Webmaster by Proste strony internetowe