Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Reset

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

Wycieczka do  Krakowa i Wieliczki

W dniu 21 października 2019r. uczniowie klas: czwartej, piątej i szóstych uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Krakowa i Wieliczki. Uczniom towarzyszyły w charakterze opiekunów: p. Iwona Podlejska, p. Małgorzata Skowrońska, p. Katarzyna Noszczyk oraz p. Ewa Kuban.

Królewskie miasto przywitało nas piękną słoneczną pogodą. Zwiedzanie z p. przewodnikiem rozpoczęliśmy od wejścia na Wzgórze Wawelskie gdzie zobaczyliśmy Wawel, Katedrę z licznymi sarkofagami i pomnikami nagrobnymi Królów Polskich oraz Groby Królewskie.  Następnie udaliśmy się na przechadzkę traktem Królewskim na Stare Miasto. Rynek Główny zaprezentował nam perłę polskiego renesansu – Sukiennice, w których mieszą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Usłyszeliśmy legendę o Kościele Mariackim w którym znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. Oprócz tego ujrzeliśmy Pomnik Adama Mickiewicza, Ratusz, Bramę Floriańską i Barbakan,  Collegium Maius – najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spacer po Krakowie zakończyliśmy zwiedzaniem smoczej jamy. Jeszcze tylko kupno pamiątek i wyruszyliśmy do Wieliczki.

O godz. 14.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał indywidualny zestaw nagłaśniający, aby lepiej słyszeć przewodnika. Pierwszym wyzwaniem było zejście na głębokość 135 m po schodach, których było 800. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze, zobaczyliśmy niesamowite wnętrza z rzeźbami wykutymi w soli. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi. Zabawną atrakcją, przez całą trasę, była możliwość sprawdzenia czy ściany są rzeczywiście z soli.

Ukoronowaniem pobytu w kopalni był obiad w podziemnej restauracji, po którym jeszcze zwiedziliśmy Muzeum Żup Krakowskich.

Zwiedzanie zakończyliśmy o godzinie 18.00. Przed wyjazdem zdążyliśmy zakupić pamiątki i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni dotarliśmy około 20.30 do Mykanowa.

 

 

 

  • Wszystkich odwiedzin 75198, Dzisiaj: 1

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 | Powered by Quick.Cms | Webmaster by Proste strony internetowe