Wycieczka do Tarnowskich Gór i Radzionkowa

Klasy 4a i 4b pod opieką p. M. Skowrońskiej i p. K. Noszczyk pojechała na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i Muzeum Chleba  w Radzionkowie.  Kopalnia srebra stanowi jeden z dwóch udostępnionych do zwiedzania w 1976 r. fragmentów wyrobisk podziemnych Królewskiej Kopalni Fryderyk, która funkcjonowała od 1784 r. do 1912 r. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach została wpisana w 2017 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie kopalni z przewodnikiem trwało 2 godziny.  Przejście korytarzami kopalni często niskimi i wąskimi, temperatura około 10 stopni, delikatne górnicze światło i duża wilgotność  pozwoliły poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Wielką atrakcją był podziemny przepływ łodziami na trasie o dł. 270m. między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach „Szczęść Boże” i „Żmija.  Wiele niesamowitych wrażeń pozostanie w pamięci naszych uczniów po wycieczce do Kopalni Srebra.

Zwiedzanie Muzeum Chleba w Radzionkowie  było także bardzo ciekawym doświadczeniem, dzieci mogły zobaczyć i dotknąć wielu urządzeń oraz narzędzi używanych przez wcześniejsze pokolenia. Uczniowie mogli także przenieść się w czasie i zasiąść w starych ławach szkolnych, a nawet napisać notatki na starych tabliczkach. Na koniec dzieci mogły samodzielnie uformować z ciasta piękne warkocze,  a nawet skosztować swoich wypieków.

Zapraszamy do fotogalerii w zakładce Więcej.