Informacje
Prawa i obowiązki dziecka
Więcej"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"
Janusz Korczak
15 listopada odbyła się w szkole akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
Przygotowała ją klasa 2b, 5 i 6 pod kierunkiem wychowawców: pani E.Kowalczyk, E. Soboniak, i I.Podlejskiej. Uczniowie poprzez wierszyki, piosenki oraz scenki przypomnieli uczniom o ich prawach i obowiązkach.
Fotogaleria w zakładce Więcej.
Gminne Obchody Święta Niepodległości
Więcej11 listopada poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę w obchodach 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wzięliśmy udział w patriotycznej Mszy Świętej za Ojczyznę, odprawionej w Kościele Św. Wawrzyńca w Borownie.
Projekt „BohaterON w Twojej szkole”,
Więcej26 października na lekcji historii, w ramach realizacji projektu „BohaterON w Twojej szkole”, uczniowie klas ósmych zapoznani zostali z tematyką Powstania Warszawskiego. Na podstawie przygotowanych przez organizatorów materiałów edukacyjnych, uczniowie obejrzeli odcinek programu z serii Co za historia „Powstanie Warszawskie”. Następnie w grupach wykonywali proste notatki graficzne, dzięki czemu poznali historię powstańców warszawskich. Wiedzę utrwalili poprzez multimedialny quiz, przygotowany przez nauczyciela.
Z tą samą tematyką zostały zapoznane również dzieci z klasy 5, uczęszczające na koło historyczne „Wehikuł czasu”. Na zajęciach wysłuchali słuchowiska, wprowadzającego w powstańczy klimat pt: „Mały roznosiciel nadziei”. Nanieśli na oś czasu wydarzenia usłyszane w opowieści, a także rozmawiali o uczuciach towarzyszących bohaterom wydarzeń.
Zwieńczeniem projektu było wykonanie przez dzieci kartki z życzeniami dla Powstańca, która zostanie przekazana właściwej osobie przez organizatorów projektu.
Konkurs plastyczno-czytelniczy "Mój ulubiony bohater książkowy"
WięcejPani Dyrektor Lidia Kiedrzynek rozdała dyplomy i nagrody uczniom klas 1-3, którzy zdobyli zaszczytne miejsca. Gratulujemy wyróżnionym uczniom.
"Pociąg do wolności"
WięcejNarodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania wolności przez Naród Polski..
10 listopada 2021 r. uczniowie i nauczyciele ZSP w Mykanowie świętowali odzyskanie niepodległości. Na hali sportowej odbył się uroczysty apel pt. „Pociąg do wolności”. W niezwykłą podróż w czasie, zabrali nas uczniowie klasy V pod kierunkiem p. Doroty Żyły, o oprawę muzyczną zadbał chór szkolny pod batutą p. Krzysztofa Witczaka. Dopełnieniem uroczystości było odśpiewanie hymnu przez całą społeczność szkolną.
Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z naszej uroczystości.
"Szkoła do hymnu"
WięcejW bieżącym roku szkolny nasza szkoła tradycyjnie wzięła udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu”.
Uczniowie wszystkich klas, wraz z nauczycielami odśpiewali na sali gimnastycznej „Mazurka Dąbrowskiego”.
Nagroda Wójta Gminy Mykanów
WięcejMiło nam poinformować, że nagrodę Wójta Gminy Mykanów za aktywną postawę, wysokie wybiki w nauce i godne reprezentowanie Gminy Mykanów. Serdecznie gratulujemy.
„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy”
WięcejW dniach 25-26.10 w klasie 7 oraz w klasie 8a i 8b zostały zrealizowane lekcje na temat stanu wojennego w Polsce, w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy”. Lekcje zostały przeprowadzone na podstawie materiałów źródłowych, które są częścią teki edukacyjnej przygotowanej przez Oddział IPN w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uczniowie rozmawiali o tym okresie, wykonywali w grupach zadania przygotowane przez IPN, oraz ćwiczenia multimedialne przygotowane przez nauczyciela historii. Dzięki tej lekcji zyskali wiele informacji o tym okresie historii naszego państwa oraz pogłębili umiejętność pracy ze źródłem historycznym.
W ramach projektu organizatorzy przygotowali dla nauczycieli wykłady na temat stanu wojennego. Nasi nauczyciele wzięli udział w wykładach: „Zdarzenia, które obudziły ducha wolności”, „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Częstochowskiego, „Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność” w Regionie Częstochowskim.
Szkoła pamięta
WięcejPodobnie jak w poprzednich latach, wzięliśmy udział w akcji MEN "Szkoła pamięta". Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzeby pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych związazanych z historią regionu naszej społeczności. Dnia 27.10.2021 roku przedstawiciele samorządu szkolnego wraz z p. Elżbietą Rakowską i p. Iwoną Podlejską odwiedzili lokalne miejsce pamięci - cmentarz w Mykanowie. Uczniowie zapalili znicze podtrzymując tradycje, ożywiając historię i rozmawiając o przemijaniu.